Od suda ste dobili tužbu i uz nju upozorenje da morate dostaviti odgovor u roku od 30 dana, a da će se u suprotnom donijeti presuda zbog propuštanja. Šta to u stvari znači i šta da radite ako propustite ovaj rok?
Rijetko ko voli ići na sud, a naročito ako je tužena strana. Već i samo čitanje tužbe, komplikovanih pravnih termina i upozorenja zna biti previše za laika, a mnogi to i olako shvataju, misleći da se neće ništa strašno desiti čak i da ne odgovore na tužbu.
Ako možete zapamtiti jednu stvar iz ovog teksta, to je da na tužbu uvijek treba da odgovorite. Ne postoji niti jedna prednost ukoliko se donese presuda zbog propuštanja, pa ni ušteda troškova koju ste napravili ako ne angažujete advokata.
Naravno, uvijek je najbolje odmah kontaktirati advokata koji će voditi postupak za vas ili, ako nemate sredstava, potražiti besplatnu pravnu pomoć.
Kako biste uopšte znali zašto morate odgovoriti na tužbu, vidjećemo šta je presuda zbog propuštanja i kada se ona donosi.
Kada se donosi presuda zbog propuštanja?
Presuda zbog propuštanja se donosi kada je tužilac u tužbi predložio donošenje ove presude i kada tuženi u zakonskom roku nije odgovorio na tužbu. Naravno, podrazumijeva se da je tuženi uredno primio tužbu.
Dakle, postoje dva uslova, a prvi je da je tužilac u tužbi predložio donošenje ove presude.
Međutim, čak i da vidite da nije predložio, najpametniji potez koji možete napraviti je da svakako odgovorite na tužbu.
Drugi uslov jeste da tuženi ne odgovori na tužbu u ostavljenom roku. Taj rok je, u najvećem broju slučajeva 30 dana, dok je u nekim postupcima (npr. privrednim sporovima) rok 15 dana.
U tekstu Kako se računaju rokovi u pravu objasnili smo kako da izračunate rok i da ga ne propustite, pa je korisno da ga pročitate i podsjetite se.
Pored ova dva uslova, potrebno je i da tužbeni zahtjev nije očigledno neosnovan. Šta to znači?
Tužbeni zahtjev je očigledno neosnovan:
1) ako je tužbeni zahtjev očigledno protivan činjenicama navedenim u tužbi (npr. tužilac u tužbi navodi da je tuženom pozajmio iznos od 10.000 KM, a tužbenim zahtjevom traži da se utvrdi pravo svojine na osnovu održaja) ili
2) ako su činjenice na kojima se zasniva tužbeni zahtjev u očiglednoj protivrječnosti sa dokazima koje je sam tužilac predložio ili sa činjenicama koje su opštepoznate (na primjer tužilac navodi da je tuženom pozajmio iznos od 10.000 KM, a kao dokaz prilaže fotografije kuće).
Ako je očigledno neosnovan, sud će odbiti tužbeni zahtjev.
Međutim, ako su ispunjeni svi uslovi, sud donosi presudu zbog propuštanja i usvaja tužbeni zahtjev bez vođenja postupka.
Šta raditi ako je protiv vas donesena presuda zbog propuštanja?
Ako ste uredno primili tužbu i jednostavno niste htjeli odgovoriti, ta presuda je sasvim uredna i, ako i izjavite žalbu, drugostepeni sud će je odbiti i potvrditi presudu. Tada tužilac može pokrenuti izvršni postupak protiv vas.
Međutim, u nekim slučajevima može postojati i opravdan razlog zbog kojeg niste dostavili odgovor na tužbu.
Na primjer, primili ste tužbu, ali ste odjednom oboljeli, ili se desila neka prirodna nepogoda zbog koje ste propustili rok i slično. U tom slučaju postoji sredstvo koje možete koristiti i izbjeći štetne posljedice.
Šta da radite ako propustite rok?
Ako ste propustili rok zbog opravdanog razloga, a taj razlog niste mogli predvidjeti ili izbjeći, potrebno je da posnesete prijedlog za vraćanje u pređašnje stanje.
Ovaj prijedlog podnosite sudu kojem ste trebali dostaviti odgovor na tužbu i u njemu obrazlažete zašto ste propustili rok i prilažete dokaze. Na primjer, ako je u pitanju neka bolest zbog koje ste bili u bolnici, možete priložiti kao dokaz otpusno pismo iz bolnice.
Međutim i ovdje morate paziti na rokove. Prijedlog morate izjaviti u roku od 8 dana od prestanka razloga zbog kojeg ste propustili rok, a najkasnije 60 dana od dana propuštanja roka.
Pored toga, uz prijedlog morate dostaviti i odgovor na tužbu koji ste ranije propustili dostaviti.
Sud će zakazati ročište za odlučivanje o prijedlogu i nakon toga donijeti odluku, a ako usvoji prijedlog, smatraće se da je odgovor na tužbu dostavljen u roku i dalje će se voditi redovan postupak.
Međutim, kako je moguće da je već donesena i presuda, najbolje bi bilo da pored prijedloga izjavite i žalbu na presudu.
Kada se ne donosi presuda zbog propuštanja?
U nekim postupcima je izričito zabranjeno donošenje presude zbog propuštanja i tada, čak i da tužilac predloži donošenje, sud će zakazati ročište i sprovesti postupak.
To je slučaj sa pravima kojima stranke ne mogu slobodno raspolagati (najčešće se radi o porodičnim stvarima kao što su razvod braka, izdržavanje, utvrđivanje očinstva i slično).
Takođe, ako ima više tuženih, a radi se o tzv. nužnom suparničarstvu, u kojem se presuda mora donijeti prema svim tuženim na isti način (npr. tuženi su suvlasnici nekretnine zbog sticanja svojine održajem), ako samo jedan tuženi odgovori na tužbu, a ostali ne odgovore, neće se moći donijeti presuda zbog propuštanja u odnosu na one koji nisu odgovorili.
U svakom slučaju, da ne biste snosili posljedice presude zbog propuštanja, čak i kad mislite da ne postoje uslovi da se ovakva presuda donese, najpametnije vam je da odgovorite na tužbu u roku i izbjegnete sve probleme.
Miloš Krčmar, diplomirani pravnik